Вертикално озеленяване или така наречените зелени стени играят значителна роля за подобряването микроклимата и околната среда. По-специално, в районите с висока гъстота на населението, липсата на растителност и други негативни влияния на глобализацията, създаването на зелени фасади стават все по предпочитан „строителен материал” за облицовка на сградите.
Тези екологични фасади, наподобяват покривното озеленяване с тази си разлика че конструкцията върху която се развива растителният материал е различна. Растителните видове, който могат да се използват за екстериора в нашата страна са различни, но за съжаление не толкова богати като видово разнообразие. Предимно растения устойчиви на метеорологичните условия, развиващи се в по – ограничен почвен субстрат. Въпреки тези си ограничения възможностите за развитие на зелени стени не бива да бъдат пренебрегвани. С екологичните ползи и високите си естетически качества многократно биха възвърнали направената за тях инвестиция.
В зависимост от мястото и предназначението си зелените покриви, могат да се развият върху наклонена или хоризонтална повърхнина. В зависимост от начина на поддържане, дебелината на почвен субстрат, растителното разнообразие и предназначението си те се делат на няколко типа.
Вертикално озеленяване или така наречените зелени стени в интериора оказват значителна роля за подобряването микроклимата в затворени помещение. Тези зелени стени са особено подходящи за бизнес сгради, хотелски комплакси, изложбени зали, затворени помещения посещавани от много хора или просто у дома. Начините за изработка на такава зелена система са различни като постоянно се разработват нови методи за по-голяма устойчивост и ефективност. Ще ви представим различни варианти за създаване на зелени стени.
В последните години и в България започват да се налагат нестандартни решения за използване на не традиционна растителност в закрити пространства. Все по-голяма популярност добива един лишей използван в интериора, а именно – Cladonia stellaris или по-популярен като Скандинавски мъх или норвежки мъх. Чрез специална процедура по балсамиране, той се обработва и обагря в различни цветове, което ни позволява да осъществяваме различни решени. Също така запазва и естествената мекота и структура на мъховете, което го запазва 10 години. В естествени условия мъховете растат много бавно 5-7 мм на година. Целия процес по бране, балсамиране, обагряне, почистване, подготовка за монтиране са изцяло ръчен процес, изискващ много време и усилия. Освен че придават модернистичност и уникалност на помещенията, монтирани в интериора стените от скандинавски мъх имат много положителни качества.
Искате да създадете едно нестандартно кътче в дома си, хотелското лоби или в бизнес сградата Ви. Ние от екипа на Зи Дизайн ЕООД предлагаме изработването на зелени стени, комбинация от скандинавски мъх и висок клас изкуствена растителност. Изготвяме индивидуални проекти след като сме се запознали с мястото, на което ще е монтирана инсталацията и индивидуалните изисквания на инвеститора.